Alışveriş Portalı
Blockchain Venture Summit Konferansı gerçekleşti
.
İnternet ve teknoloji alanında Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri inceleyerek analiz eden ve değerli konuları yıl boyunca düzenlediği etkinliklerine taşıyan Webrazzi, bu yıl ilk kez blockchain ve kripto para ekosistemindeki yatırımcıları, uzmanları ve profesyonelleri bir araya getiren Blockchain Venture Summit konferansını düzenledi. 28 Mart Çarşamba günü Wyndham Grand İstanbul Levent’te gerçekleşen konferansta ICO ekosistemi, bitcoin ve dijital varlıkların önemi, blockchain teknolojisi ve yatırımları masaya yatırıldı, günümüz girişimlerine dair akıllara takılan sorular cevap buldu.

Blockchain Venture Summit, Cointopia’nın kurucusu Charles Yim’in ICO sunumu ile başladı. Konferans için Silikon Vadisi’nden İstanbul’a gelen Charles Yim, konuşmasına ICO ekosistemindeki bir yıllık süreçteki artışa dikkat çekerek başladı. Başarılı bir ICO için gerekli özellikleri sıralayan Yim, en önemli maddenin ürün yani fikir olduğunu belirtti. Charles Yim, sahnede kaldığı 20 dakikalık sürede düzenlenen ICO’nun yeteri kadar fon toplayabilmesi için etkili ve başarılı bir geliştirici ekibin olması gerektiğini ve geliştirici ekibin kalitesinin, ürüne ait teknolojinin de kalitesini belirleyeceğinden söz etti.

Blockchain Venture Summit’in en önemli konukları: Bobby Lee, Dilip Rao ve Eddy Travia oldu

Blockchain Venture Summit etkinliğinin öne çıkan isimleri arasında yer alan Bitcoin Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Bobby Lee, bitcoin ile hem kardeşi aynı zamanda litecoinin yaratıcısı olan Charlie Lee sayesinde tanıştığını belirterek sözlerine başladı. Varlık sahiplenmelerinin tümünün günümüzde kişinin kimlik bilgisine bağlı olduğunu ve bu nedenle de her zaman üçüncü bir güven mekanizmasına ihtiyaç olduğunu belirten Bobby Lee, itibari para birimlerinde dahi varlığın asıl sahibi parayı basan devlet olduğunu ve banknot sayesinde bu değeri kişiye devrettiğini anlatarak mevcut sistemin kimlik üzerinden nasıl işlediğini açıkladı. Bobbly Lee, bitcoin ve beraberindeki diğer tüm kripto paraların temelde bu güvenlik mekanizması içinde çalıştığını anlatan Lee, konuşmasında özellikle bitcoin üzerinde durarak, bitcoinin bir süre sonra merkez bankalarının rezerv para birimi haline geleceğini de sözlerine ekledi.

Konuşmasında ICO’ların şu anki durumlarını ve geleceğini anlatan Coinsillium CEO’su Eddy Travia, ICO’ların bugünkü durumu ve geleceği hakkında merak edilenleri aktardı. 2016 yılında blockchain teknolojisinin medyada kendine daha fazla yer bulmasıyla yükselişe geçtiğini belirten Travia, yeni ekonomik sistemin artık kripto paralar üzerine odaklandığının altını çizdi. ICO tarafındaki zorlukların da üzerinde duran Travia, güvenlik sorunlarını, riskin getirdiği baskıları ve yeni odak noktalarını örneklerle açıkladı.

Blockchain Venture Summit sahnesinde son olarak Ripple’ın Yenilikçi Altyapıdan Sorumlu Küresel Başkanı Dilip Rao konuştu. Rao, sınır ötesi bankacılık işlemlerinde karşılaşılan sorunlara çare olmak için ortaya çıkan Ripple’ın sistemini anlatmadan önce sınır ötesi fon transferi işlemlerin nasıl gerçekleştiğinin anlaşılması gerektiğini belirtti. Rao, varlıkları Almanya’dan Türkiye’ye transfer etmek söz konusu olduğunda, iki ülkede de faaliyet gösteren bir banka aracılığıyla ve bankalar arası birçok kayıt defterinde işlemlerin yapılması gerektiğini belirtti. Dilip Rao, Ripple’ın geliştirdiği sistemde, bankaların tek bir kayıt defterini paylaştıklarını ve varlıkların transferinin onaylanması, transfer ile ilgili mesajlaşma veya notlar gibi bankalardan gelen ihtiyaçlara cevap olması için ana blockchain yanında ikincil bir katman ile çözüm ürettiklerini anlattı. Ripple’ın bankalar için geliştirdiği xCurrent sistemi ile sadece mesajlaşma ve itibari para birimlerinin transferini gerçekleştirebileceğini ancak yakında gelecek olan güncelleme ile bankalara para birimi olarak XRP seçeneğinin de sunulacağını sözlerine ekledi.

Blockchain Venture Summit’te öne çıkan konular

Blockchain Venture Summit’te, “Understanding Blockchain and Beyond” oturumunda kapsamlı bir bilgi aktarımı gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Bahçeşehir Üniversitesi’nden Bora Erdamar’ın üstlendiği oturumda; Colendi’den Furkan Kamacı, IOV‘den Isabella Dell ve Cobinhood’dan Wei-Ning Huang konuşmacı olarak yer aldı. Blockchain teknolojisinin geleceğinin konuşulduğu oturumda Furkan Kamacı, blockchain’in güvenilirlik açısından gelecekte tercih edileceğini belirtirken, blockchainin amacının kişinin kendi datasını yaratması olduğunu söyledi. Kamacı, Blockchain sayesinde gelecekte herhangi bir web sitesine girildiğinde şifre ve kullanıcı adına gerek kalmayacağını söyledi. IOV’den Isabella Dell ise kriptografinin kırılmazlığından söz ederek, blockchain teknolojisinin güvenilirliğini ve öznelliğini vurguladı. Cobinhood’dan Wei-Ning Huang ise blockchain teknolojisinin IoT cihazları için de güvenliği sağlayacağını belirtti.

Blockchain Venture Summit’te sahne alan konuşmacılardan biri olan Ravi Kurani, merkezi olmayan ekonomiye giden yollarını detaylı bir şekilde aktardı. Earlybird Ventures şirketinin Blockchain Yatırımcısı Ravi Kurani, Earlybird’ün yatırımları hakkında da bilgiler vererek, şirketinin Bigchain ve ShapeShift gibi çözümlerin ilk yatırımcıları arasında yer aldığını paylaştı.

IEG CEO’su Stefan Heilmann, Blockchain Venture Summit sahnesinde yaptığı konuşmada blockchainin kurumsal ve daha transparan olması gerektiğini belirtti. Heilmann, IEG Blockchain Fund kapsamında blockchain topluluğunun daha kurumsal bir hale getirmek üzere çalıştıklarını söyledi.

Blockchain Venture sahnesine çıkan projeler

Blockchain ekosisteminin nabzının tutulduğu Blockchain Venture Summit sahnesinde 15 proje ön plandaydı. Konferansta dikkat çeken yerli ve yabancı projeler şu şekilde: BEX, BoredButton, Cafecoin, Colendi, IOV, Joint Ventures, Kimlic, Loyakk, Membrana, Patron, Spotcoin, Tolar, Trusted Health, SprintX, Coiny.
Yorumlar (Toplam: 0) Sıralama:
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yazın.
Yorum Yaz
Onay kodu Değiş


DMCA.com Protection Status Yandex.Metrica