Alışveriş Portalı
Webrazzi Connect: London konferansı gerçekleşti
.
Yurt içi ve yurt dışı pazarları arasında köprü kurmayı ve uluslararası işbirliklerine platform sağlamayı hedefleyen teknoloji bloğu Webrazzi, yurt dışındaki ilk etkinliğini gerçekleştirdi. Türkiye, Londra ve Avrupa’daki yabancı girişimci, yatırımcı ve profesyonelleri Londra’nın en gözde mekanlarından 8 Northumberland’de buluşturan Webrazzi Connect: London, 31 Mayıs Perşembe günü Türkiye İş Bankası ana sponsorluğunda düzenlendi. Etkinlikte yeni pazarlara yatırım yapmanın incelikleri, girişimler ve hızlandırma programları, dijital pazarlamanın sınır tanımayan yönleri, Türkiye’deki girişim ekosistemi, teknoloji yatırımlarının geleceği konuşuldu.

8 Northumberland’de tüm gün süren Webrazzi Connect: London konferansında Türkiye İş Bankası Bireysel Bankacılık Pazarlama Müdürü Burak Sezercan, Türkiye İş Bankası ve bankanın yurt dışındaki faaliyetleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’deki girişim ekosistemi ile ilgili bilgiler paylaşan Sezercan, 2018 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’deki girişimlere 18,9 milyon dolar yatırım yapıldığını belirtti. Fintech’leri rakip olarak görmek yerine onlarla beraber çalışmayı hedeflediklerini söyleyen Sezercan, Kolektif House’ta yer alan Türkiye İş Bankası’nın girişimcilik programı olan Workup’tan da söz etti. Workup ile girişimlerin gelişmesini desteklemeyi amaçladıklarını paylaşan Sezercan, seçilen girişimlere Türkiye İş Bankası ailesine giriş ve partner desteği gibi ayrıcalıklar sunduklarını da belirtti.

Sınırların ötesinde dijital pazarlama

Webrazzi Connect: London konferansının konuşmacılardan olan Digital Partners’ın kurucu ortağı ve CEO’su Tunç Günbey, dijital pazarlamanın sınır tanımayan yönlerini ve dijital pazarlamaya dair birçok önemli bilgiyi katılımcılarla paylaştı. Dijital pazarlamada gelirlerin artması için en önemli nokta hedeflemenin doğru yapılması gerektiğini söyleyen Tunç Günbey, özellikle yeni girişimler için gerekli unsurların planlama ve stratejinin doğru yapılması, yaratıcı içeriklerin oluşturulması, web analizi ve raporlama olduğunu belirtti.

Günbey, dijital pazarlamada global ekosistemi oluşturabilmek için yerli medya ve uluslararası medyanın iş birliği halinde çalışması gerektiğini sözlerine eklerken, medyanın tüm dünyada ulaşabildiği Türk takipçilerle ilgili rakamları da katılımcılarla paylaştı.

Yeni pazarlara yatırım yapmanın incelikleri konuşuldu

Webrazzi Connect: London konferansının yeni pazarlara yatırım yapmak ile ilgili oturumda Amadeus Capital Partners’tan Andrea Traversone, Delin Ventures’tan Naz Özertuğrul ve EBRD’den Zaya Kadyrova yer aldı. “Investing in Emerging Markets” oturumunda konuşmacılar, yeni pazarlara yatırım yapmanın incelikleri tüm detaylarıyla katılımcılarla paylaştı ve bu konuda merak edilenleri cevapladılar. EBRD’den Zaya Kadyrova direkt yatırımları tercih ettiklerini söylerken, şirketin Avrupa’da Yunanistan ve Türkiye’de ağırlıklı olarak yatırım yaptığını, ayrıca Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da da yatırımların mevcut olduğunu söyledi. Globalde iş yapabilme şansı yüksek olan yatırımların tercih edildiğini belirten Andrea Traversone, iyzico hakkında genel bilgiler verirken teknoloji odağındaki girişimlerin şansının daha yüksek olduğunun da altını çizdi.

Kendi şirketini kuran hem girişimci hem de yatırımcı Naz Özertuğrul ise özellikle yerli girişimlere yatırım yapmak istediklerini, yerli girişimlerin global ekosistemde kendilerine yer bulmalarını istediğinden bahsetti. Özertuğrul, yerli girişimlerin Avrupa’ya açılmasının eskisinden kolay olduğunun altını çizdi.

Webrazzi Connect: London konferansının “How To Get The Most Out Of Startup Accelerators” başlıklı panelinde girişimler ve hızlandırma programları ile ilgili önemli bilgiler paylaşıldı. Arda Kutsal’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panele Startupbootcamp’ten Andy Shannon, Fitwell’den Barış Özaydınlı, Türkiye İş Bankası’ndan Ceren Sayar ve LDN_LAB from Facebook’tan Julia Ognieva katıldı. LDN_LAB hızlandırma programının Facebook’un girişimlere nasıl en iyi şekilde yardımcı oluruz sorusu üzerine ortaya çıktığını belirten Julia Ognieva, 3 aylık bir hızlandırma programına sahip olduklarını belirtti. Ognieva, girişimlere Facebook’un bakış açısını kazandırdıklarını da paylaştı.

Kısa süre önce Workup girişimcilik programının ikinci dönemini noktaladıklarını belirten Ceren Sayar, bankacılığın değiştiğini ve bu değişime ayak uydurmak için girişimleri rakip değil iş ortağı olarak görmeleri gerektiğini dile getirdi. Panelde, Webrazzi ile uzun zamandır iyi ilişkilere sahip olduklarını dile getiren Andy Shannon, yaklaşık 4 yıldır İstanbul’da program düzenlediklerini paylaştı. Startupbootcamp’in toplamda 22 programa sahip oluğunu dile getiren Shannon, 18 ülkede hizmet verdiklerini de sözlerine ekledi.

2014 yılında yapay zeka destekli bir fitness koçu olarak yola çıktıklarını belirten Fitwell kurucusu Barış Özaydınlı, başlangıçta Türkiye’de oldukça popüler olduklarını fakat hedeflerinin her zaman yurt dışına açılmak olduğunu belirtti. Microsoft’un hızlandırma programına dahil olduklarını ve yapay zeka konusunda Microsoft’tan destek aldıklarını da paylaşan Özaydınlı, İstanbul ofisinin haricinde dünya genelinde remote çalışan bir ekibe sahip olduklarının da altını çizdi.

Webrazzi Connect: London konferansının konuşmacıları arasında yer alan Sherpa kurucusu Yakup Bayrak, Sherpa ve DaaS (Design as a Service) ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Bayrak, sunumuna “kullanıcı deneyimi dizayn stüdyoları boğulan bir insana su satmaya mı çalışıyor?” sorusuna odaklanarak, geliştiricilerin ve patronların kullanıcı deneyimi konusuna nasıl baktıkları ile ilgili önemli bilgiler verdi. Geliştiricilerin büyük bölümünün kullanıcı deneyimini vakit kaybı olarak gördüğünü söyleyen Yakup Bayrak, kodlama kısmına odaklanmak istediklerini söyleyerek bazı geliştiricilerin kullanıcı deneyimi stüdyolarını tehdit olarak gördüğünü de sözlerine ekledi.

Webrazzi Connect: London’ın son oturumu “Future of Tech Investments” White Star Capital’dan Christian Hernandez Gallardo, PROfounders Capital’dan Sean Seton-Rogers ve Bethnal Green Ventures’tan Vicky-Marie Gibbons’ın katılımıyla gerçekleşti.

WebzMind’ın desteklediği; Türkiye İş Bankası, Digital Partners, Sherp gibi önemli kuruluşların sponsor olarak yer aldığı Webrazzi Connect: London’da katılımcılar yeni girişimlerle tanışma fırsatı da yakalayarak networking imkanına sahip oldu.
Yorumlar (Toplam: 0) Sıralama:
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yazın.
Yorum Yaz
Onay kodu Değiş


DMCA.com Protection Status Yandex.Metrica