Ara
Alışveriş Portalı
Booking.com
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Parfüm Seçimi Nasıl Olmalıdır ?           (gösterim sayısı: 903)
Yazan Konu içeriği
boşluk
[Site Kurucusu]
Kurucu
Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 10.12.2012
İleti Sayısı: 108
Şehir: Kayseri
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Bumerang - Yazarkafe

3 kere teşekkür etti.
4 kere teşekkür edildi.
Konu Tarihi: 03.04.2013- 10:00
Alıntı yaparak cevapla  


Parfüm Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

Parfüm kadın ve erkeklerin adeta bir vazgeçilmesi halindedir.Parfüm yaz ve kış döneminde hoş kokmamızı sağlayarak ilgi çekmemizi kolaylaştırır.Parfüm seçimimize mevsimlere göre önem göstermeliyiz.parfüm iş,aile ve sosyal yaşantımızda bizi ilk önce öne çıkarın bir olgudur.kış aylarında nasıl parfüm seçmemiz gerektiğini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Mevsimler de parfüm seçimlerinde bir kriter. Arada çok keskin çizgiler olmasa da yazın nasıl hafif ve ferah giysileri tercih ediyorsanız, parfümleriniz de daha hafif ve ferahlatıcı oluyor. Kat kat ve kalın giyindiğimiz kışa ise daha ağır, oryantal aileden parfümler yakışıyor.

Aslında üretici firmalar kesin bir dille, “bu yaz, bu da kış kokusu” demiyor. Yine de yaz kokularında genellikle alkol oranı ya daha düşük ya da hiç yok. Kışın veya kışa doğru çıkan kokularsa genellikle baharatlı ve daha ağır kokular.

Hafif parfümler kategorisine yeşillik, okyanus-ozon, çiçek ve meyve ailelerinden bazı parfümler giriyor. Ağırlar kategorisine ise oryantaller ile amber-ağaç ailesi mensupları dahil. Günün hangi saatinde kullanılacağı seçimde etkili. Parfümün ağırlığı ve yoğunluğu, günün ilerleyen saatleriyle artıyor. Bu yüzden hafifler günün erken, ağırlarsa geç saatlerinde kullanılıyor.

Romantik yemek için ayrı iş görüşmesi için ayrı..
Parfüm kitabının yazarı John Oakes’a göre parfüm sürerken unutmamanız gereken altın kural şu: Siz onu sürün, o sizi değil. Baktınız, kendi kokunuz size fazla geliyor. Burnunuzu kırıştırıyor, kendinizi rahatsız hissettiriyor. O zaman biraz fazla kaçırmış olabilirsiniz. Bekleyin. Baktınız rahatsızlık sürüyor. Sürdüğünüz yerleri ıslak bir mendiller hafifçe silin. Her yer ve durumda aynı parfümle idare etmeye kalkışmayın. Kıyafet değiştirdiğiniz gibi, parfümünüzü değiştirin.

Akşam şıkve pahalı bir restoranda yemeğe gidiyorsanız elbette en sofistike parfümünüzü süreceksiniz! Oakes, “Farklı etkiler için birçok çiçekten oluşan, belki fazla baskın olmayan bir oryantal veya sıcacık bir amber-ağacı. Derdiniz daha baştan çıkarıcı olmaksa belli belirsiz davetkar olan oryantal veya amber-ağaç tonları eklenmiş bir manyetik çiçek kullanabilirsiniz. Sizin kızlarla bir öğle yemeğine çıkıyorsanız taze bir yeşillik sürün. Veya hafif bir çiçek ya da zindelik veren okyanus-ozonu tercih edin” diyor.

Diyelim ki mülakat veya kariyeriniz için önemli bir görüşmeye gittiniz, tüm işi parfüme bırakmayın. Fazla iddialı olması şansınızı azaltabilir. Kıyafetleriniz gibi parfümünüz de kendinize güveninizi pekiştirsin. Oralarda bir yerlerde olsun ama fazla öne çıkmasın. Fazla ….i göstermesin.

İşe alınırsanız… Parfümünüz sizden evvel kendini göstermesin. İş arkadaşlarınız ofise geldiğinizi sizi görünce anlasın, kokunuzu duyunca değil. Ayrıca asansöre beraber bindiğiniz insanları bayılacak duruma da getirmeyin.

Partiye, kutlamaya gidiyorsanız istediğiniz gibi uçun! Cesaretin tam zamanı, partiye katıldığınızı belli edin… Düğünler istisna, gelin sizseniz alçakgönüllü kokuları, davetliyseniz çiçek grubundakileri tercih edin.

Ne yaparsanız yapın, ne sürerseniz sürün parfüm kullanmanın hepi topu iki kuralı var:

Hassas seçim yapın. Mevsimine, günün saatine ve gidilen yere göre karar verin.
Ölçülü kullanın. Eklemek kolay, eksiltmekse zor.
Parfümün işbirlikçi ürünleri

Parfümler alkolün saflığına, öz yağların yoğunluklarına ve karışımlarını oluşturan notaların dağılımlarına göre ayrılır. En fazla kullanılan 3 konsantrasyon, “parfüm”, “eau de parfum” ve “eau de toilette”:

Parfüm (öz): Konsantrasyonlar arasında kokusu en kalıcı olanı. Akşamlar için ideal. Cilde ve özellikle de nabız noktalarına uygulanır. 1 günden fazla bile dayanabilir.

Eau de parfum: Parfüm özüne çok yakın. Ancak daha az kalıcı. Hem cilde hem de kıyafete uygulanır. Uzun süre kullanım için. Dayanma süresi yarım günle tam gün arasında değişir.

Eau de toilette: En hafif koku türü. Fazla kalıcı değildir. Öz yağlar ile alkol saflığı açısından en düşük konsantrasyona sahip. Buna karşılık kolay kullanılır. Spor ve dışarıda kullanılan aktiviteler için ideal. Kıyafete sıkılır. Yarım gün dayanır.

Bunların yanı sıra, “eau fraiche”, “eau de cologne” ve yan ürünler olarak adlandırılan deodorant, sabun, vücut kremi, vücut pudrası, duş jeli serileri, parfümü tamamlayan diğer konsantrasyonlar. Yan ürünlerden süt, losyon, parfümlü yağlar da 3-8 saat arasında kalıcı. Özellikle banyo yan ürünleri, parfümün en önemli tamamlayıcıları. Yan ürünler arasında en kokulu ve kalıcılar olanlar banyo köpükleri ve parfümlü vücut pudraları.

Şu nota dedikleri
Parfüm üreticileri “nota”lardan söz eder durur… Parfümün içeriğine bağlı notaların vurguları değişir. Bunu da piramit kompozisyonuyla anlatırlar. Baş nota parfüm sürüldükten sonraki ilk 15 dakikanın yarattığı etkidir. Parfüme davet de demek mümkün. Orta nota 2-4 saat arasında dayanır ve parfümün kalbidir. Dip nota piramidin tabanıdır. En uzun süren, parfümün gerçek kişiliğini ortaya koyan ve sürüldükten sonraki 4-6 saat boyunca duyulan kokudur.

Kokuların sınıfları
Doğal kokular, elde edildikleri malzemeye göre sınıflandırılıyor:

Çiçek kokuları: Manolya, lavanta, gül, orkide, zambak, portakal, limon ve yasemin en fazla kullanılan çiçeklerden. En büyük koku ailesi. Taze ve neşeli aromalar şeklinde tanımlanırlar. Çiçekler, çiçek yaprakları, yağ ve tohumlarından elde edilir.

Meyve kokuları: Taze ve hafif kokulardır. Temel notaları bergamot, limon, portakal, mandalina, greyfurt, portakal çiçeğidir. Genellikle çiçek ve şipre notaları eşlik eder. Taze ve hafiftirler.

Şipre kokular: Kuvvetli esansların karışımından oluşurlar, kalıcı ve zengin içeriklidirler. Temel notaları ağaç, meşe yosunu, misk ve patçulidir. Bunlara genellikle çiçek ve meyve notaları eşlik eder.

Oryantal kokular: Ağır ve egzotiktir. Sıcak ve şehvet uyandırıcı esansların karışımı. Temel notaları misk, vanilya, amber, değerli ağaçlardır. Bunlara genellikle egzotik çiçek ve baharat notaları eşlik eder.

Meraklısına birkaç not
Vücut kimyaları kokuların daha çabuk veya daha yavaş uçmasına neden olur.
Ciltteki yağ, parfümdeki koku moleküllerini çözer ve ciltte tutar. Bu nedenle yağ oranı arttıkça koku da yoğunlaşır. Daha uzun süre ciltte kalır.
Kuru ciltliyseniz kokuların daha uzun etkili olması için kokuları vücut bakım ürünleriyle birlikte kullanın.
Az yağ içeren diyetlerle beslenenlerde koku daha çabuk uçar.
Baharatlı gıdalar vücut ifrazını değiştirdiği gibi kokuları da etkiler.
Sigara içmek kokuların kalıcılığını azaltır.
Spor ve spora bağlı terleme de kokuları çabuk uçurur.
Koku ve kokuya uygun vücut bakım ürünlerini birlikte kullanmak, kokunun kalıcılığını ve etkisini artırır.

Parfüm seçimimizi yukarıdaki gibi kendi zevkimize göre seçtiğimiz zaman çevrenizde daha çabuk ilgi çekiceksinizdir.Alışveriş Portalı // Kampanya, Fırsat ve Alışveriş Rehberiniz
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

 

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Kaliteli Define Arama Dedektörü Nasıl Olmalıdır ? b.a.f. 0 830 23.07.2015- 17:28
Konu Klasör Parfüm Mekanı - Orjinal Tester Parfüm, Toptan Parfüm b.a.f. 0 778 02.05.2015- 14:45
Konu Klasör Logo tasarımı,Logo tasarımı nedir?,Logo Nasıl Olmalıdır?,Ücretsiz Logo Siteleri,Websi seo1234seo 0 687 15.07.2015- 12:38
Konu Klasör Logo tasarımı,Logo tasarımı nedir?,Logo Nasıl Olmalıdır?,Ücretsiz Logo Siteleri,Websi seo1234seo 0 756 16.07.2015- 10:47
Konu Klasör En iyi Afrodizyak Parfüm: Ferolle Parfüm nullsix 0 581 28.04.2016- 23:55
Etiketler   Parfüm,   Seçimi,   Nasıl,   Olmalıdır


DMCA.com Protection Status Yandex.Metrica