Alışveriş Portalı
«
«
Forum Bölümleri
Forum Genel
Forum Genel
Duyuruluar
Reklam Tarifeleri
Forum Kuralları
Bilgi Paylaşımı
Görüş ve Önerileriniz
Tanışma Faslı
Özel Bölüm
Arşiv

Alışveriş / İlanlar / Sıcak Fı...

Alışveriş Rehberi
Alışveriş Rehberi
Kampanya İndirim Haberleri ve Sıcak...
Alışveriş Merkezleri
Banka ve Kredi Kartları
Hediye Çeki ve Kuponlar
GSM ve İnternet
Konut ve Emlak Projeleri
Sosyal Medya
Sosyal Sorumluluk ve Yardım Kamp...
Tatil ve Seyahat
Webmaster Kampanyaları
Beyaz Eşya
Ev Tekstili
Giyim & Aksesuar
Kozmetik & Bakım Ürünleri
Sıcak Fırsatları
Market & Gıda
Mobilya & Dekorasyon
Otomobil & Akaryakıt
Özel Günler
Takı & Mücevher
Teknoloji Marketleri
Yapı Marketleri
Tanıtım Rehberi
Site Tanıtımları
Ürün Tanıtımları
Firma Tanıtımları
Kampanya Düzenleyiciler
Ürün ve Hizmet Tedarikçileri
Ürün ve Hizmet Talepleri
Satış Ortaklığı (Affiliate Marketin...
E-Ticareti Sitesi Başlama,Oluşturma...
E-Ticaret'e Başlama

Kullanıcı Tavsiyeleri - Ürün İ...
Kullanıcı Tavsiyeleri ve Ürün İncel...
Alışveriş Siteleri
Arabalar
Beyaz Eşya
Bilgisayar
Cep Telefonları
Eğitim
Elektronik
Evim Güzel Evim
Dijital Kameralar
Gıda
İkinci El
İnternet ve İletişim
Kozmetik ve Bakım
Kredi Kartları ve Krediler
Moda ve Trendler
TV ve Ses Sistemleri
Mobil Operatörler
Oyun Konsolları ve Oyunlar
Sağlık Ürünleri
Sinema, Müzik ve Kitap
Tatil ve Seyahat

E-Ticaret

Altın - Döviz - Borsa - Yatırı...
Altın - Döviz ve Piyasalar
Altın
Döviz
Borsa Genel
Temel Analiz
Yabancı İşlemleri Analizi
Alternatif Piyasalar
Seans Sohbet Salonu
Hisse ve Fonlar
Teknik Analiz

Gezi Seyahat ve Tatil Rehberi
Yurtiçi Oteller
Yurtiçi Turlar
Erken Rezervasyon
Tatil Yerleri
Gezi Notları ve Tatil Anıları

Dış Ticaret ve Bilmek İstedikl...
İhracat ve İthalat Hakkında
Pazar Araştırması
Alıcıları Satıcıları ve Üreticileri...
Gümrük İşlemleri
Logistik Şirketleri

Diğer Konular
Ekonomi ve İş Dünyası
İnternetten Para Kazan
İş ve Kariyer
İş Arıyorum
Eleman Arıyorum
Kampanya Destek
Serbest Konular
Tüketici Sorunları
Basın Bültenleri

Viral Reklam
.
ARED Endüstriyel Reklamcılık Sektör Buluşması 16 Mart 2017 tarihinde Ankara Ticaret Odası’nda gerçekleşti. ARED Endüstriyel Reklamcı Ulusal Meslek Standartları Tanıtım Toplantısı ile ARED Ankara Ustalara Saygı Töreni olmak üzere iki bölümde gerçekleşen toplantıya Türkiye genelinden sektör temsilcileri, tabela ustaları ve usta yakınlarıyla beraber yaklaşık 150 kişi katıldı.

Devamı için tıklayın...
Fiziksel engelli İstanbul Milletvekili Gürsoy EROL, Kartal Belediyesi’nce başlatılan engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırıcı bazı çalışmaları yerinde incelemek ve çalışmalar hakkında bilgi almak üzere Belediye Başkanı Arif DAĞLAR’a bir ziyarette bulundu. Belediyenin ana girişinde engelli vatandaşlarımız için yeni yapılan rampayı kullanarak belediye binasına giren ve Başkan Arif DAĞLAR tarafından karşılanan Gürsoy EROL belediyedeki, önce içinde özürlülerin de rahatlıkla ihtiyaçlarını giderebileceği son derece modern ve kullanışlı tuvaletleri gezdi. Ardından engelli vatandaşların sıkıntılarını, istek ve şikayetlerini dinlemek, çözüme kavuşturmak için yakın tarihte hizmete konulan, başında yine bir engelli vatandaşın bulunduğu “Engelliler Başvuru Masası”nı ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Engellilere yönelik çalışmaları gördükçe hayretini gizleyemeyen Gürsoy EROL, başkanın bu ve bundan sonraki çalışmalarında da engellilerle ilgili düzenlemelere öncelik verileceğini duyunca kendisine teşekkür edip ülke nüfusunun yüzde 10’u civarında engelli vatandaş bulunduğu, çoğunlukla bu nüfusun yöneticilerce küçümsenmeye ve görmezden gelinmeye çalışıldığını, bunun da sosyal devlet ilkesi ile bağdaştırılamayacağını belirterek diğer belediyelere ve yerel yöneticilere örnek teşkil edecek bu atılımların ülke çapında yaygınlaştırılması gerektiğini vurguladı. Gürsoy EROL, Başkan DAĞLAR’ın belediyenin misyonunda yer alan “Hayatı kolaylaştırıp memnuniyeti sürekli kılmak, çağdaş ve sosyal belediyeciliği esas alan lider bir kent oluşturmak” sözünün gereklerine uygun planlı, programlı ve belediyenin stratejik planı ışığında sergilediği ekip ruhu içindeki çalışmaları için kendisine tam not verdiğini söyledi. Başkan DAĞLAR da, bölge milletvekili Gürsoy EROL’un bu yakın ilgisinden oldukça memnun kaldığını, şahsı ve ekibine yönelik takdir dolu sözlerine layık olmak için bundan sonra da çalışmalarına aynı prensipler doğrultusunda hız kesmeden devam edileceğini söyledi. Belediyedeki ziyaretlerin ardından başkan tarafından yeniden düzenlemeye alınan ve geçtiğimiz günlerde hizmete konulan Yasin Ağa Altgeçidini, engelliler yolunu kullanarak gezen Gürsoy EROL, ilçedeki diğer geçitlerin ve yolların da engellilerin kullanımına uygun şekilde düzenleneceğini öğrendi. Geziden oldukça memnun kalan milletvekilini yine başkan DAĞLAR uğurladı.
Başkan DAĞLAR bir ilke daha imza atarak ilkokuldan, üniversiteye tüm öğrencilere eğitim bursu veriyor. Kartal Belediye Başkanı Arif DAĞLAR 2005-2006 Öğretim Yılı’nda, ilçe genelinde ikamet eden ilköğretim, lise ve üniversite öğrencilerini kapsayan karşılıksız eğitim bursu dağıtıyor. Başlattığı eğitim hamlesiyle, ayrım yapılmaksızın “çorbada tuz” misali, imkanlar elverdiği ölçüde maddi sıkıntı çeken öğrencilere burs vermeyi hedeflediklerini belirten başkan DAĞLAR, diğer belediyelerden farklı olarak ilk kez, ilköğretimden başlayıp üniversiteye uzanan tüm öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencileri burstan faydalandırmayı amaçladıklarını söyledi. İlköğretim 25, lise 50 ve üniversitede öğrenim gören öğrencilere 100 YTL. olmak üzere toplam 1 Milyon YTL.lik burs dağıtımını hedefleyen Kartal Belediyesi, ilçede ikamet edip şehir dışında öğrenim gören üniversite öğrencilerini de burs kapsamına alarak herkesin burstan faydalanmasını sağladı. Gerekli şartları taşıyan yaklaşık 2400 öğrenci belediyeye uğramadan, bankamatik kartıyla her ay bankadan burs alacak. İlk ve lise öğrencileri için başvuruların sona erdiği, üniversite öğrencileri için 6 Ekim’de son bulacak burs başvuruları için Kartallılar belediyede uzun kuyruklar oluşturdu
Kartal genelindeki tüm camiler Kartal Belediyesince temizlenerek Ramazana hazır hale getirildi. Yaklaşan ramazan ayı dolayısıyla ilçe genelinde 80 adet camide 15 gün önce başlatılan çalışmayla camilerin içleri ve dışları temizlenmiş tüm halılar halı yıkama makineleriyle itina ile yıkanmış ve güzel kokmaları için halılara gülsuyu serpiştirilmiştir. Yapılan temizlik çalışmalarından halk bir hayli memnun kalırken böyle bir temizlik çalışmasını camilerde yaptığı için Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar’a teşekkürlerini ilettiler.
İslam aleminin en önemli ve oniki ayın sultanı Ramazan ayının ilk günü olan 5 Ekim 2005 Çarşamba günü Saat:21.00’da, besteci, aranjör yazar, uluslararası müzik adamı, Gitar Virtüözü Hasan Cihat ÖRTER, Kartal Hasan Ali YÜCEL Kültür Merkezi’nde gitar dinletisi sunacak. Kartal Belediyesi her yıl değişik etkinliklerle sürdürdüğü Ramazan etkinliklerini, bu yıl da her biri kendi alanında tanınmış müzisyen, tiyatro ve ses sanatçılarını Kartal’da konuk etmeye devam ediyor. Bu yıl da birbirinden zengin programlarla başta Kartallılar ve çevre ilçe sakinlerinin yanı sıra tüm İstanbulluları konuk etmeye hazırlanan Kartal Belediyesi, Ramazan açılışını bir şölene dönüştürecek. Günler öncesinden başlatılan hummalı çalışmalar sonunda Kartal Meydanına kurulan 1000 kişilik dev çadır ve Osmanlı dönemini yansıtan otantik dükkanların yer aldığı alanın etrafı kale görünümü verilmek üzere duvarla çevrelendi. Tüm hazırlıkların tamamlandığı Kartal’da bugün, 5 Ekim 2005 Çarşamba günü Saat:17.00’da Belediye Başkanı Arif DAĞLAR ve Kartallıların katılımıyla Ramazan Çarşısı’nın açılışı ve görkemli havai fişek gösterileri sunulacak. Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde Saat:21.00’da Gitar Virtüözü Hasan Cihat ÖRTER’in gitar dinletisi ile Ramazan’ın ilk günü şölene dönüştürülecek. Gitarıyla müziğimize yeni bir yorum getiren Hasan Cihat ÖRTER, geçtiğimiz Mart ayında Kartal’a konuk olduğunda Kartallılardan yoğun ilgi görmüştü. KISACA HASAN CİHAT ÖRTER’İ TANIYALIM… Bu yoğun ilgi nedeniyle bu akşam yeniden Kartallılarla buluşmanın heyecanını yaşayan sanatçı, Boston Üniversitesi Berkley Müzik Akademisi’nde piyano eğitimi almış, yüksek kompozisyon okumuş, Belçika Kraliyet Akademisi’nde Türk Müziği üzerine master ve doktora yapmıştır. 200’e yakın beste, film ve belgesel müzik hazırlayan ÖRTER, 17 albüm yapıp 6 kitap yazmış yaşarken adı sokağa verilen, evi müzeye çevrilen, dünyanın sayılı kataloglarına giren ender sanatçılarımızdandır.
Kartal’daki konseri TRT’nin eski ve başarılı spikeri Mesut MERTCAN sundu. Dinleyiciler; usta spikerden şiir, usta sanatçıdan da gitar nağmeleriyle mest oldular. Kartal Belediyesi Ramazan etkinlikleri kapsamında Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde bir konser veren dünyaca ünlü sanatçı Hasan Cihat ÖRTER dinleyicileri büyüledi. Besteci, aranjör yazar, gitarist ve uluslararası müzik adamı sıfatlarını hakkıyla taşıyan sanatçı, Türk ve dünya müziğinin tanınmış pek çok şarkısını gitarıyla yeniden yorumladı. Sunuculuğunu uzun yıllar TRT’de başarıyla haber spikerliği yapmış olan Mesut MERTCAN’ın yaptığı konserde; Pir Sultan Abdal’dan Haydar Haydar, Kabe ve Hicret Senfonileri, Çanakkale Türküsü ile çok sayıda Anadolu ve dünya ezgilerini ustaca yorumlayan ve gitarını adeta dillendiren sanatçı izleyicilere oldukça keyifli saatler yaşattı. Dinleyiciler arasında Kartal Belediye Başkanı Arif DAĞLAR, Maltepe Belediye Başkanı Fikri KÖSE’nin yanı sıra belediyenin üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu konserde alkışlar hiç kesilmedi. Salonda bulunan dinleyiciler kimi zaman romantizmi, kimi zaman da mistik atmosferi bir arada yaşadılar. Konser bitiminde kısa bir konuşma yapan ve bir şiiri yorumlayan usta sunucu Mesut MERTCAN, Kartal Belediyesi’nin hazırladığı Ramazan Programı’nda Türk halk, sanat ve diğer dallarda konserlerin olmasından oldukça memnun olduğunu, Kartal’ın son dönemlerde kamuoyunda adından sıkça söz edildiğini söyleyerek Başkan Arif DAĞLAR’ın, Kartal’ı aydınlık ve güzel yarınlara başarıyla taşıyacağını ekledi. Sahneye çağrılan Başkan DAĞLAR da, bir usta spikerden böyle övgü dolu sözler duymaktan büyük gurur ve onur duyduğunu söyleyerek kendisine teşekkür etti. Başkan DAĞLAR konuşmasının bitiminde sanatçı Hasan Cihat ÖRTER’e bir buket ve Türk Bayrağı motifli tablo hediye ederek sanatçıya yaşattığı keyifli saatler için teşekkür etti.
Kartal Belediye Başkanı Arif DAĞLAR, Kartal Ramazan Çarşısındaki lunaparkta, çocuklarla atlı karıncaya binip çarpışan otolarla hız denemesi yaparak hem çocukların gönüllerini aldı, hem de onlarla keyifli saatler yaşadı. Kartal Belediye Başkanı Arif DAĞLAR, “Kartal’da Ramazan Bir Başka Güzel” sloganıyla başlattığı ramazan programlarını aksatmadan devam ettiriyor. Kartal Meydanında kurulan devasa çadırda her akşam tatlısı ve tuzlusu dahil, dört çeşit yemekle ortalama 1200 kişi orucunu açıyor. Kartal halkının günün yorgunluğu ve iş yaşamının stresinden uzak keyifli saatler geçirmesini ve eski İstanbul’a özgü Ramazan eğlencelerini, bir nebze de olsa yeni kuşaklara tanıtmayı hedefleyen Başkan DAĞLAR, halkın gösterdiği ilgiden oldukça memnun olduğunu ifade etti. İftar çadırının hemen yanında kurulan lunapark ve Osmanlı mimarisini yansıtan dükkanlardaki pamuk şeker, macun, baklava, patlamış mısır ile benzeri yiyecekler halkın yanı sıra özellikle çocuklardan büyük ilgi görüyor. Ramazan ayı dolayısıyla yoğun programından fırsat buldukça akşam mesaisini Ramazan Çarşısı’nda geçirmeye özen gösteren Başkan DAĞLAR, gerek Kartallıların dilek ve önerilerini dinleyip kendileriyle bire bir görüştüğü gibi gerekse, çocuklarla yakından ilgilenip onların isteklerini yerine getirmekten büyük keyif alıyor. Hatta çocukların ısrarlarını kırmayıp onlarla birlikte lunaparkta atlı karıncaya binip çarpışan otolarla yarış yaptı. Çocuklarla doyasıya eğlenen ve onlarla vakit geçirerek günün yorgunluğundan uzaklaştığını söyleyen başkan, “Şimdiki çocuklar çok şanslı. Bizler, çocukluğumuzda bu kadar eğlenceli mekanlarla karşılaşmamıştık. Onların neşe içinde gülüp eğlenmeleri, bütün sıkıntılarımı unutturmaya yetiyor. Bana gösterdikleri sıcaklık ve samimiyetlerinden öylesine mutlu oldum ki, ben de onlara ayak uydurmaya çalıştım. Yarınlarımızın teminatı çocuklarımız için ne yapsak azdır.” dedi.
28 ülkeden 200’e yakın turizm uzmanı 10 -12 Kasım’da Safranbolu’da buluşuyor. “Avrasya Dünya Miras Şehirlerinde Kültürel Turizmin Gelişimi” Semineri bu yıl Safranbolu Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılıyor. Dünya Miras Şehirleri Organizasyonu, Avrupa Konseyi ve Safranbolu Belediyesi’nce düzenlenen seminerde, UNESCO’nun belirlediği 28 Dünya Miras Şehri’nde, özellikle kültürel turizmin durumu ve geliştirilmesi için neler yapılabileceği tartışılacak, karşılıklı öneriler sunulacak. Safranbolu Belediye Başkanı Nihat Cebeci konuya ilişkin açıklamasında, seminerin Safranbolu’da yapılmasının çok büyük bir önem taşıdığını, Safranbolu’nun, Avrasya’nın önemli kültür turizmi merkezlerinden biri olduğunu belirtti. Cebeci şöyle devam etti: “Safranbolu, UNESCO tarafından “Dünya Miras Şehri” kabul edilmiş, ayrıca Avrasya Dünya Miras Şehirleri Listesi’ne de dâhil edilmiştir. İlçemizde, UNESCO’nun korunmaya değer bulduğu 1134 kültürel anıt ve miras vardır. Dünya Miras Şehirleri Listesi’nde yer alan 28 kente dünyanın her yerinden aktif turistleri çekmek ve kültürel turizmin gelişmesine yönelik deneyimlerin kentler arasında paylaşılmasını sağlamak, seminerin başlıca amaçlarını oluşturmaktadır. Dünya Miras Şehirleri’nde gençler için cazibe merkezleri yaratılması da seminerde ele alacağımız diğer bir konu olacaktır.” Seminere 28 ülke katılıyor Safranbolu Belediye Başkanı Nihat Cebeci’nin verdiği bilgiye göre, 3 gün sürecek Avrasya Uluslararası Turizm Semineri’ne 28 ülkeden 200’e yakın delege katılacak. Bazı ülkeler kültür ve turizm bakanları düzeyinde temsil edilecek. Konuk heyet üyelerinin hükümet yetkilileri ile de görüşmesi bekleniyor. Seminer sonucunda alınacak kararların kamuoyuna ortak bir deklarasyonla açıklanacağı ifade edildi. Seminer Programı 10 Kasım 2005 06:00 – 17:30 Katılımcıların Safranbolu’ya ulaşması 10:00 – 16:30 Safranbolu Gezisi 13:00 – 14:00 Öğle Yemeği 17:30 – 18:00 Katılımcıların kayıtlarının alınması 18:00 – 20:00 Seminer Açılış Seremonisi Safranbolu Belediye Başkanı Sn: Nihat CEBECİ başkanlığında seminer açılış konuşmaları; 20:00 – 22:30 Safranbolu Kaymakamı İzzettin KÜÇÜK’ün vereceği resmi resepsiyon 11 Kasım 2005 08:00 – 09:00 Kahvaltı 09:00 – 12:30 Seminer Toplantıları Avrasya Dünya Miras Şehirleri Belediye Başkanlarının, Turizm Şirketleri Temsilcilerinin ve Turizm uzmanlarının raporları 12:30 – 13:30 Öğle Yemeği 13:30 – 16:30 Safranbolu ve Yörük Köyü gezisi 16:30 – 17:30 Seminere katılan Dünya Miras Kentlerine ait bilgilendirici,tanıtıcı dokümanların sergilenmesi 17:30 – 20:30 Seminer Toplantıları 20:30 – 22:00 Akşam Yemeği ve Kültürel Program 12 Kasım 2005 08:00 – 09:00 Kahvaltı 09:00 – 12:00 Sonuç Oturumu Avrasya şehirlerinde kültürel turizmin gelişimi için rapor halinde belirlenen önemli noktaların onaylanması 12:00 - ……..Amasra’ya yolculuk, Amasra’da öğle yemeği, katılımcıların ayrılması. DAVET: Seminere Ankara ya da İstanbul’dan katılacak Sayın Basın Mensuplarının 08 Kasım 2005 Salı saat: 18.00’e kadar 0212 347 88 50 nolu telefonu arayarak adlarını Derya Kökçü’ye yazdırmalarını ÖNEMLE rica ederiz.
Safranbolu’da yapılan Dünya Miras Kentleri toplantısı yurtdışı davetlilerinin ve Safranbolu halkının yoğun katılımıyla ve medyanın da yoğun ilgisiyle başladı. Toplantıda Safranbolu’da tarihi miras ve kültür turizminin gelişmesi konuları üzerinde duruldu. Belediye Başkanı Nihat Cebeci Safranbolu’nun Safranbolu’ların değil, bütün dünya insanlığının olduğunu söyledi. Toplantı Atatürk için yapılan saygı duruşunun ardından açıldı. Belediye Başkanı Nihat Cebeci konuşmasında herkese “Hoşgeldiniz” dedikten sonra, Safranbolu’nun Safranbolu’ların değil, bütün dünya insanlığının olduğunu söyledi. Dünyanın beş kıtasından insanların Safranbolu’ya geldiğini ekleyen Cebeci, Türkiye’nin her yerinde tarihi eserlerin korunmasında büyük emeği geçen Prof. Dr. Metin Sözen’e özellikle teşekkür etti. Safranbolu’da böyle bir toplantının yapılmasından mutluluk ve gurur duyduğunu belirtti ve tüm misafirlerin burada ev sahibi olduğunu söyleyerek konuşmasını bitirdi. Rodos Belediye Başkan Yardımcısı Lee Minaidis Dünya Miras Şehirleri Başkanı’nın toplantıya katılamadığını ama bu tür projelerin geliştirilmesi için hazırladığı sunumu yapmayı kendisinden rica ettiğini belirterek sözlerine başladı. ”Dünya Miras Şehirleri Organizasyonu kendi alanında uluslararası olan tek etkinliktir. Kuruluşundan bugüne geçen 12 yılda 7 bölgesel sekreterliğe sahip olmuştur. Avrasya bölgesindeki Sekreterliğimiz çok aktif çalışmalar yapmıştır. Her ne kadar merkez Kazan kentiyse de bu seminerde olduğu gibi, diğer şehirlerde de önemli etkinlikler yapılmaktadır. Dünya turizmi çoğunlukla kültürel amaç taşımaktadır. Bu fırsattan yararlanarak, şehirlerimizin yaşam seviyesini artırabiliriz. Yerel kültürleri korurken, uzun vadede rekabet gücümüzü de korumamız gerekmektedir. Bu yeni iş fırsatları ve gelir kaynakları ortaya çıkarır. Ve bir onur vesilesidir. Burada ele alınacak olan gençlik kültür turizmi çok önemlidir. Dünya mirasının izindeki gençler konulu programda gençler, kendi kentlerinin ötesinde birbirlerini de tanımaktadır.” diye devam etti. Daha sonra kürsüye Dünya Miras Şehirleri Organizasyonu Genel Sekreteri Denis Richard geldi. Konuşmasında, “Bu, Safranbolu’ya ikinci gelişim, ilk gelişim beş yıl evveldi. Safranbolu bu konuda hassas idarecilere sahip olduğu için çok şanslı. Safranbolu halkına da teşekkür ederim. Çünkü halk olmasa Belediye bir şey yapamazdı. Evet, bu şehir dünyaya aittir, değeri dünya çapındadır. Ama bu bir sorumluluktur. Bu organizasyonun kurulma amacı sayıları 213 olan bütün bu şehirleri bir araya getirmekti. Bu alanda birçok çalışmalar yapıyoruz. Web sitemizi haftada 20 bin kişi ziyaret ediyor.” dedi. Üçüncü konuşmacı, Dünya Miras Şehirleri Organizasyonu Avrasya Sekreterliği Genel Koordinatörü Rassikh Sagitov, Mustafa Kemal’in ‘Türk milleti misafirperverdir’ sözüyle konuşmasına başladı. “Bu toplantının Kazan dışında yapılan ilk toplantı olduğunu vurgulayan Sagitov, “Bu seminerin başarılı olması için çok çalıştık.” diyerek sözlerini tamamladı. İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Osman Naturoğlu ise “Safranbolu mimari özellikleriyle örf ve adetlerini muhafaza eden önemli bir şehrimizdir. Bugünün rekabet ekonomisi sektörünün bir baş aktörüdür Safranbolu.” dedi. Prof. Dr. Metin Sözen ise “Ben aslında konuşmayacaktım” diyerek başladığı konuşmasında, “Bu toplantı çok önemli. Siz bir kentte o kentte yaşamanın mutluluğunun bilincinde değilseniz, 21. yüzyıl kenti olarak ayakta kalamazsınız.” diyerek toplantının dünya çapındaki önemini vurguladı. “Buraya ilk geldiğimde 20 yaşımdaydım. Şimdi 70 yaşımdayım. Her kent herkesin malıdır.” diye devam etti. Seminer, Safranbolu Kaymakamı İzzettin Küçük, Karabük Milletvekili Ali Öğüten, Karabük Milletvekili Mehmet Ceylan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Büyük ve Karabük Valisi Dr. Said Vakkas Gözlügöl’ün konuşmalarıyla devam etti. Açılış toplantısı sonunda, tarihi Cinci Han’da, Safranbolu Kaymakamı İzzettin Küçük tarafından bir resepsiyon verildi. Seminerin ikinci gününde konuşan Kazan Belediye Başkanı Kamil İskhakov “Size Kazan halkının selamlarını getirdim. Kazan şehri kuruluşunun bininci yılını 2005’te kutladı. Bu seminerin önemi çok büyüktür. Çünkü dünya miras varlıklarının yüzde 21’lik oranı Avrasya’dadır. Görevimiz sadece gelecek kuşaklar için bu mirası korumak değil, tüm dünyanın bu mirası tanımasını sağlamaktır. Kültürel turizm işte bu işlevi görüyor. Dünya Miras Şehirleri Organizasyonu’nun temel amaçlarından biri de budur. Artık deniz, kum, güneş turizmi geride kalmış ve kültürel turizm devri başlamıştır. Avrasya’da bu turizmin geleceği çok parlaktır. Bu şehirlerde refahın artması ve istihdamın yaratılması gelişmenin göstergeleridir. Turizm gelirlerinin dünyada petrol gelirlerinden sonra ikinci sırayı oluşturduğu göz önüne alınırsa, kültür turizminin önemi daha da iyi anlaşılır.’ dedi.
TÜBİTAK UEKAE (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu - Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü), 24-27 Nisan tarihleri arasında Malezya'da düzenlenecek ‘10. Defence Services Asia (DSA)-2006 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda, uluslararası platformda sunulan ve sunulması planlanan ürün ve hizmetlerini sergileyecek. Fuara 24 ülkeden toplam 442, Türkiye’den ise 31 savunma sanayii firması katılacak. Asya'nın en büyük savunma ve güvenlik fuarı olan DSA 2006’da, TÜBİTAK UEKAE tarafından uluslararası platformda sunulan ve sunulması planlanan ürün ve hizmetler şöyle; Kriptoloji ürün ve hizmetleri, Güvenlik Testi Hizmetleri, MARS, FORMUS, Doküman İnceleme Sistemleri, Tekstil Sektörü Ürünleri, Cam Sektörü Ürünleri, KamuSM. Kriptoloji Ürün ve Hizmetleri TÜBİTAK UEKAE, ortalama 20 yıldır kriptoloji alanında dünyadaki sayılı tecrübe sahibi kurumlardan biri olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu kapsamda, isteyen kurum ve kuruluşlara kriptografik algoritma testi ve/veya tasarımı hizmeti sunma, sipariş üzerine özel kriptografik cihaz ve sistem tasarımı gerçekleştirme gibi danışmanlık ve Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştirebilmektedir. TÜBİTAK UEKAE tarafından geliştirilmiş olan bazı kripto algoritmaları ve sistemleri, NATO tarafından da test edilerek onaylanmıştır. Güvenlik Testi Hizmetleri TÜBİTAK UEKAE, ağ güvenliği konusunda Türkiye’deki en geniş kadro ve laboratuvara sahip kurumdur. Bu alandaki hizmetleri arasında, bilgisayar ağlarının güvenlik testlerinin yapılması, güvenli ağ mimarilerinin oluşturulması, saldırıda bulunulan bilgisayar sistemlerine acil müdahalenin yapılması ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınması, yazılım ve donanımların güvenlik analizlerinin yapılması ve tüm bu alanlarda eğitim hizmetlerinin verilmesi yer almaktadır. Kurum, bu hizmetleri çerçevesinde NATO ile yakın işbirliği içinde faaliyetlerini sürdürmekte ve NATO’ya etkin yarar sağlamaktadır. Kurum bu hizmetleri, talep olması durumunda yurt dışındaki kurum ve kuruluşlara da sağlayabilmektedir. Management and Analysis of Radio Spectrum (MARS) MARSSYS yazılımı, spektrum yönetimi problemlerini, ulusal ve uluslararası seviyelerde, frekans yönetim süreçlerinin geniş kapsamlı entegrasyonu ile askeri ve sivil işletimsel isterleri bir arada karşılar. Gelişmiş teknik analiz kabiliyeti sayesinde kurumlara mevcut spektrumu en uygun şekilde kullanım imkanı sağlayarak, detaylı frekans yönetimi operasyonlarında önemli avantajlar kazandırır. Merkezi bilgi sunucusu ve envanter ambarı sayesinde, ilgili kurumlar arasında frekans tahsis süreçlerinin planlaması ve koordinasyonunu mümkün kılar. Tahsis, atama, kullanıcı ve organizasyon yönetimi kabiliyetleri, üstün teknik analiz kabiliyetlerine doğrudan entegre edilmiştir. Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) tabanlı görüntüleme desteği, kullanıcı ile etkileşimli çalışabilirlik imkanlarında çeşitlilik sağlar. Kullanıcı yetkilendirme yönetimi imkanları ve ayarlanabilir organizasyon yapısı, sistemin kullanıcı tarafından kendi ihtiyaçları doğrultusunda değiştirilmesine imkan tanır. Karşılıklı işletilebilirlik özelliği ve ortak bir veri tabanının kullanılması sayesinde kurumlar arasındaki koordinasyon süreci, oldukça kolay hale gelmiştir. FORMUS FORMUS sistemi, farklı iletim ortamlarında (Havadan ve kablolu) karşılıklı veri ve ses iletimini sağlamak üzere geliştirilmiş ürünlerden oluşmaktadır. En önemli özelliği, arada herhangi bir internet veya uydu bağlantısı gerektirmeden, dünya üzerindeki iki nokta arasında doğrudan iletişim imkanını sağlayabilmesidir. Bu nedenle özellikle, askeri amaçla ve afet durumlarında kesintisiz iletişim sağlayabilmektedir. HF/VHF/UHF telsiz frekansları ile haberleşme imkanı sunan sistemle, istenirse şifreli olmak üzere, karşılıklı mesajlaşma, elektronik posta gönderme, dosya transferi ve ses görüşmesi yapma imkanı sağlanmaktadır. NATO ve Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kullanılmakta olan bu sistem, gerektiği durumda bir kripto cihazı ile birlikte kullanılabilmektedir. Doküman İnceleme Sistemleri Resmi ve değerli evraklarda yapılan sahteciliğin belirlenmesi amacıyla TÜBİTAK UEKAE tarafından bir dizi optoelektronik sistemler geliştirilmiştir. Sahip oldukları teknoloji açısından bu cihazlarla, rakip cihazlarla tespit edilemeyen doküman sahtecilikleri tesbit edilebilmektedir. Dünyada birçok ülkeye ihracı gerçekleşmekte olan bu sistemler, kurumun doğrudan ihrac edebildiği ürünlerin arasında yer almaktadırlar. ForensicXP ve MST-2 adlarındaki bu iki cihaza ek olarak, sahte paraların yakalanmasını sağlamak üzere geliştirilmiş olan ve paraların hem optik hem de manyetik özelliklerini birlikte inceleyebilen bir sistemin de geliştirilme çalışmaları tamamlanmış ve yurt dışına satışa hazır hale getirilmiştir. Her üç sistem de dünyadaki rakipleri ile karşılaştırıldığında hem fiyat hem de teknoloji açısından üstün cihazlar olarak nitelendirilebilir. Tekstil Sektörü Ürünleri Tekstil sektöründe, üretilen kumaşların dokularının hatasız olmaları ve kumaşın farklı kısımlarında renk farkının minimum düzeyde olması, kalite unsurunu doğrudan etkileyen faktörlerdir. TÜBİTAK UEKAE tarafından geliştirilmiş olan kumaş inceleme sistemleri, üretim bandındaki kumaş üzerindeki renk ve doku hatalarını anında belirleme imkanı sunmakta ve böylece, üretilen kumaşların hatasız olmalarını garanti altına almaktadır. Teknolojik özellikleri ile üretim hızını yavaşlatmadan, gerçek zamanlı test imkanı sağlamaktadırlar. Cam Sektörü Ürünleri TÜBİTAK UEKAE tarafından geliştirilen lazer test sistemleri, üretilen camların içindeki mikro düzeydeki üretim hatalarının anında tesbit edilmesini sağlamaktadır. Özellikle otomotiv sektöründe, üretilen camların hatasız olması büyük önem taşımakta ve güvenliği doğrudan etkilemektedir. Camlar üzerindeki hataların anında tesbit edilerek, hatalı kısmın üretim aşamasında çıkarılmasını sağlaması nedeniyle, üretim verimini yüksek düzeyde arttıran ve hatasız ürünü garanti eden kontrol sistemleri Türkiye ve dünyada büyük ilgi görmektedir. KamuSM TÜBİTAK UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) Türkiye’deki kamu çalışanlarının kullanımı için elektronik imza sertifikası üretme görevini sürdürmektedir. Elektronik imza altyapısı sayesinde, elektronik ortamda yapılan her türlü işlem ve yazışmalar, hukuki olarak geçerli olan elektronik imza ile imzalanabilmektedir. Böylece, her türlü resmi işlem elektronik ortama aktarılmakta ve bürokratik işlemler büyük bir hızla sonuçlanabilmektedir. Talep eden ülkelere, ulusal kullanımları için, güvenli elektronik imza sertifikasyon sistemi altyapısının oluşturulmasında destek sağlanabilmektedir. DSA 2006 Fuarı’na 24 ülkeden toplam 442 savunma sanayii firması iştirak edecek. Fuara TÜBİTAK UEKAE’nin yanısıra 30 Türk firması daha katılacak. Fuarla ilgili daha fazla bilgi için; fuarın resmi web sitesi www.dsaexhibition.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
TÜBİTAK’tan araştırma görevlilerine ve öğretmenlere çevre eğitimi. TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu), araştırma görevlileri ve izci lideri öğretmenleri; doğal kaynaklar, ekosistem, insan-doğa ilişkileri konusunda eğiterek, “doğanın dili”nin öğretilmesini gönüllü olarak yaymayı hedefliyor. TÜBİTAK – Bilim ve Toplum Program Geliştirme Birimi tarafından, üniversiteler, Orman Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve belediyelerin işbirliği ile, farklı disiplinlerdeki genç araştırma görevlilerine ve izci lideri öğretmenlere geniş bir ekoloji vizyonu kazandırmak, doğanın dilinin öğretilmesi yoluyla bilimin popülerleştirilmesine yardımcı olmak amacıyla oluşturulan “Milli Parkların Ekoloji Temelli Bilimsel Eğitim Amaçlı Kullanımı” adlı proje kapsamında, bu yıl 22 Mayıs-22 Eylül tarihleri arasında farklı tarihlerde 11 bölgede çevre eğitimi düzenlenecek. Eğitenlerin eğitimini amaçlayan doğa eğitimlerinde, korunan alan ve çevresinin sunduğu doğal ve kültürel değerler üniversite öğretim üyeleri ve diğer uzmanların katkılarıyla katılımcı bir eğitim temelinde işlenecek. Doğal kaynaklar, ekosistem, insan-doğa ilişkileri konusunda önemli bir seviyeye gelmeleri beklenen araştırma görevlileri ve öğretmenlerin, doğanın dilinin öğretilmesi konularını bulundukları konumlarda gönüllü olarak yaymaları bekleniyor. Eğitim yapılacak bölgeler Proje kapsamında eğitim yapılacak bölgeler tarih sırasına göre; GAP Bölgesi (Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır);22 Mayıs-02 Haziran, Uludağ Milli Parkı ve çevresi:19-28 Haziran ve 29 Haziran-08 Temmuz, Palandöken Dağları (Erzurum)-Sarıkamış (Kars) ve çevreleri; 19-30 Haziran, Kemaliye (Erzincan) ve çevresi; 03-12 Temmuz ve 13-22 Temmuz, Ilgaz Dağı-Küre Dağları Milli Parkları ve çevresi; 03-12 Temmuz ve 13-22 Temmuz, Gala Gölü Milli Parkı-Longoz Ormanları (İğneada) ve çevreleri; 06-18 Ağustos, Amanos Dağları-Antakya ve çevresi; 17-26 Temmuz ve 27 Temmuz-05 Ağustos, Hatila Vadisi-Kaçkar Dağları Milli Parkı ve çevresi; 27 Temmuz-05 Ağustos ve 07-16 Ağustos, Kazdağı Milli Parkı ve çevresi; 14-25 Ağustos ve 26 Ağustos-05 Eylül, Kapadokya Milli Parkı ve çevresi; 22-31 Ağustos ve 01-10 Eylül, Gediz Deltası-Spil Dağı Milli Parkı ve çevresi; 11-22 Eylül. Bu bölgelerin dördünde (Gediz Deltası-Spil Dağı, Gala Gölü-İğneada, Palandöken-Sarıkamış ve GAP) eğitim 12 gün süreli tek dönem, diğer yedisinde ise 10'ar gün süreli iki dönem halinde gerçekleştirilecek. Eğitimlere kimler katılabilir? Doğa eğitimlerine üniversitelerin dört yıllık fakültelerinin tüm bölümlerindeki araştırma görevlileri ile master ve doktora öğrencileri ve izci lideri öğretmenler müracaat edebilecek. Eğitim merkezlerine her dönem için yaklaşık 30'ar kişi alınacak. Sekiz yıllık ilköğretim okullarına öğretmen yetiştiren Eğitim Fakültelerinin İlköğretim bölümlerindeki Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanlığı, Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanlığı, Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Başkanlığı ve Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanlığındaki araştırma görevlilerine öncelik tanınacak. İkinci döneme, Milli Eğitim Bakanlığına ait okullarda görev yapan izci lideri öğretmenler alınacak. Bu kontenjanlar dolmadığı taktirde Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak çalışan izci lideri öğretmenler ile ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri, fen bilgisi öğretmenleri, sosyal bilgiler öğretmenleri ve okul öncesi eğitimi öğretmenleri alınacak. Eğitime katılmak isteyen araştırma görevlileri, master ve doktora öğrencileri, proje yürütücülerine e-posta ve faks veya posta ile doğrudan başvurabilecekler. Bu adayların seçiminde başvuranın özgeçmişi temel alınacak olup, üniversitede veya sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışmış olması, doğaya ve ekolojiye olan merakı ve sigara kullanmaması tercih nedenleri. İzci liderlerinin seçimi ise Milli Eğitim Bakanlığı Okul içi Beden Eğitimi Spor ve İzcilik Dairesi Başkanlığınca yapılarak isimler toplu olarak yürütücülere gönderilecek. Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak çalışan izci lideri öğretmenler ile ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri, fen bilgisi öğretmenleri, sosyal bilgiler öğretmenleri ve okul öncesi eğitimi öğretmenleri de doğrudan yürütücülere başvurabilecekler. Katılanların yol giderleri hariç, konaklama, günlük yemek masrafları ve eğitim amaçlı yapılacak gezilerin ulaşım giderleri proje bütçesinden karşılanacak. Daha ayrıntılı bilgi www.tubitak.gov.tr adlı web sayfasından öğrenilebilir. Başvurular için İrtibat Adresleri Doç. Dr. F. Sancar Ozaner - Esra Elif Aydın Bilim ve Toplum Program Geliştirme Birimi Tel: 312 468 53 00 /1184-3210 E-posta: sancar.ozaner@tubitak.gov.tr E-posta: esraelif@gmail.com
TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları Müdürlüğü, Frank ASHALL’ın yazdığı, Türkçeye çevirisini Gülgün SELAMOĞLU’nun yaptığı “Olağanüstü Buluşlar” (Remarkable Discoveries) adlı kitabı yayımladı. Doğanın işleyişi hakkında toplumu eğitmenin bilim adamlarının görevlerinden biri olduğunu düşünen Frank ASHALL “Olağanüstü Buluşlar”da, dönemlerinde insanoğlunun dünyaya bakışını değiştiren buluşlardan bazılarının nasıl yapıldığını, temel bilimsel araştırmaların insanlığa sağladığı yararları sade bir dille anlatıyor. Okuyucuyu bilim adamlarının ve kimi zaman tesadüf öğesi de içeren buluşların dünyasında bir yolculuğa çıkaran kitap, artık hayatımızın ufak birer ayrıntısı haline gelmiş pek çok gelişmenin aslında nasıl bilim adamlarının inatla işlerine sarılmaları, “tesadüfleri” değerlendirebilmeleri sayesinde ortaya çıktığını bize gösteriyor. Temel bilimsel araştırmaların insanlığa sağladığı ve sağlayabileceği faydaları öğrenebilmemiz, ürünlerini sürekli kullandığımız ama temel yapısını çoğu zaman göz ardı ettiğimiz temel bilimsel araştırmaları kavrayabilmemiz ve belki de gelecek çalışmalarımız için bir örnek olabilecek “Olağanüstü Buluşlar” kitabı, karton kapaklısı 7 YTL, sert kapaklısı 8,50 YTL fiyatla tüm kitap satış noktalarından edinilebilir. OLAĞANÜSTÜ BULUŞLAR (Remarkable Discoveries) Frank Ashall Çeviri: Gülgün Selamoğlu TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 208 Mart 2006 13,5 x 21,5 cm - 285 sayfa - siyah beyaz 7 YTL (karton kapaklı) - 8,50 YTL (sert kapaklı)


DMCA.com Protection Status Yandex.Metrica